گنجينه معرفت (۲۴)

لقمان حکیم

پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله ) فرمودند : لقمان، پیامبر نبود ولی بنده ای بود که بسیار فکر می کرد و به خداوند ایمان واقعی داشت. خدا را دوست داشت و خداوند نیز او را دوست می داشت.

امام صادق ( علیه السلام ) می فرمایند : لقمان، حکمت را به خاطر مال و فامیل دریافت نکرده بود، بلکه او مردی پرهیزکار، تیزبین، با حیا و دلسوز بود ...

لقمان با دانشمندان زیاد می نشست. او با هوای نفس خود مبارزه می کرد و ...

دارای عمری طولانی، معاصر حضرت داوود و از بستگان حضرت ایوب بود. وی میان حکیم شدن یا حاکم شدن مخیر شد و حکمت را انتخاب کرد. از لقمان پرسیدند : چگونه به این مقام رسیدی ؟ گفت : به خاطر امانت داری، صداقت و سکونت درباره آنچه به من مربوط نبود.

امام صادق ( علیه السلام ) فرمودند : لقمان نسبت به رهبر آسمانی زمان خود معرفت داشت.

در عظمت لقمان همین بس که خدا و رسول خدا و رسول او و امامان معصوم ( علیهم السلام ) پندهای او را برای دیگران نقل کرده اند.

 

گوشه ای از نصایح لقمان

·         اگر در کودکی خود را ادب کنی، در بزرگی از آن بهره مند می شوی.

 • از کسالت و تنبلی بپرهیز، بخشی از عمرت را برای آموزش قرار بده و با افراد لجوج، گفتگو و جدل نکن.
 • با دانشمندان مجادله مکن، با فاسقان رفیق مشو، فاسق را به برادری مگیر و با افراد متهم، همنشین مشو.
 • تنها از خدا بترس و به او امیدوار باش. بیم و امید نسبت به خدا در قلب تو یکسان باشد.
 • اگر با تو مشورت کردند، دلسوزی خود را خالصانه به آن ها اعلام کن. اگر از تو کمک و قرضی درخواست کردند، مساعدت کن و به سخن کسی که سن او بیشتر از توست، گوش فرا ده.
 • نمازت را در اول وقت بخوان، نماز را حتی در سخت ترین شرایط به جماعت بخوان.
 • دو چیز را هرگز فراموش مکن : خدا را و مرگ را.
 • دو چیز را همیشه فراموش کن : به کسی نیکی کردی ، کسی به تو بدی کرد.
 • به مجلسی وارد شدی، زبان نگهدار.
 • به سفره ای وارد شدی، شکم نگه دار.
 • به خانه ای وارد شدی، چشم نگه دار.
 • به نماز ایستادی، دل نگه دار.
/ 9 نظر / 14 بازدید
رضا

مرسی بلاگ خيلی خوبی داری

پروانه

بسم رب المهدی سلام . وبلاگ جالبی داريد . خوشحال ميشم به من هم سر بزنيد يا علی

رضا

سلام خدا اجرت بده باز هم بنویس وبلاگ جالبی داريد

زهره

سلام ! وبلاگت خيلی قشنگه . موفق و مويد :دی

بزم خدا

سلام دوست همدلم وبلاگ زيبا و سرشار از عشق داری شاد و بهاری بودن شما را از معشوق ازلی خواستارم يا هو يا من لا هو الا هو

اکبر

الحمد لله الذي جعلنا من المتمسكين بولاية علي بن ابيطالب(علیه السلام) در تمام مدتی که علی علیه السلام در صلب پدر قرار داشت آنگونه که پیامبر می فرمایند:در صورت ابوطالب علیه السلام نوری درخشش داشت که او را از دیگر قریشیان متمایز می ساخت، هر گاه او و برادرش عبدالله یعنی پدر پیامبر صلی الله علیه و آله در جمعی از قریش می نشستند، نور و اُبُهّت صورت، این دو را از دیگران متمایز می ساخت. این نور و مهابت برای حیوانات هم مشهور بود به گونه ای که حیوانات می آمدند و به عبدالله و ابوطالب احترام می گزاشتند. صدای تسبیح و تقدیس محمد و علی از صلب پدرانشان به وضوح شنیده می شد. تا اینکه زمان تولد و حضور استثنایی فرا رسید، زمانی که مثلش را کس ندیده و نخواهد دید. عالی بود به ما هم سری بزنید. میلاد نور مبارک

محمد حسن

سلام ... دوست عزيز از پيامت خيلی ممنونم ! ضمنا از نصايح لقمانييت هم خيلی استفاده بردم اما ! خيلی دنيای عجيبی شده نمی شه به اين سخنان عمل کرد اگه رفتار درستی داشته باشی ميگن آدم . . . راستی چرا بايد در جامعه به ما بايد شاهد چنين چيزی باشيم ! اما باید عمل کنیم چون باید عمل کنیم ! (یک سخن پیچیده)ختم کلام : فقط ميخواست حرف بزنه منتظر جواب نبود !

مجید

دست شما درد نکنه اگه ممکنه طالب بیشتری بزارید و بروز باشید و کتب دینی موجود در اینترنت رو هم بزارید یا لینک بدهید با تشکر.

حجت الله روان برست

خدا زحماتت را قبول کند که باعث ارتقای روحی و معنوی مردم ميشوی اين باقيات و صالحات مبارکت باشد. پيشنهاد ميکنم سری به سايت کعبه جانان بزن و ازمطالب عرفانی کتابهای سفر به کعبه جانان استفاده کن التماس دعا حجت