گنجينه معرفت (۲۵)

قاضي الحاجات : كسي كه برآورنده حاجات و مقاصد است

 

آداب ذکر و ختم صلوات

  1. طهارت : شرط قبولی و استجابت دعا و ذکر ختم صلوات ، داشتن طهارت جسم و باطن می باشد .
  2. قطع امید : شرط استجابت دعا ، قطع امید از همه می باشد . جسم و جان ذاکر باید فقط به امید خدا باشد . حضرت امام صادق علیه السلام  می فرمایند : باید از تمام مردم ناامید گشت و جز به درگاه خدا امیدی نداشت .
  3. یقین : شرط استجابت دعا این است که ذاکر یقین داشته باشد که خدا توانایی آن را دارد که هرچه اراده فرماید انجام دهد .
  4. دعای غریقی : یعنی اینکه جز خدا نجاتی برای خود نمی بیند ، و کمک و نجات را فقط از آنِ خداوند بداند و بس ، زیرا خداوند به عیسی بن مریم ( ع) فرمود : مرا چون غریقی دعا کن که پناه و نجاتی جز من نداری .
  5. ستایش : ستایش خدا قبل از شروع ذکر ، از لوازم مهم بندگی می باشد ، زیرا حضرت امام علی علیه السلام می فرمایند : ستایش پیش از درخواست است ، یعنی هر دعایی که پیش از آن حمد و ثنای تعالی نباشد ناتمام و بریده است .
  6. اعتراف به گناه : یعنی اعتراف کن که گناهان تو را از بساط قرب دور ساخته و موجبات بلا را فراهم آورده ، اعتراف بنما و عفو و پوزش از خداوند بخواه .
  7. طلب عفو : یعنی از برخی گناهانی که قلبت را تیره نموده و دعاهایت را حبس نموده ، طلب بخشش و عفو کن که کمترینش هفتاد مرتبه « استغفرالله و اتوب الیه » گفتن است .
  8. حضور قلب : وقتی باطن خود را از نجاسات و شهوات نفسانی پاک کردی و درون خود را درون تکانی کردی ، حضور قلب حاصل می شود . رسول خدا صلی الله علیه و آله  می فرمایند : آن مقدار از نماز قبول می شود که به خدا توجه قلبی داشته باشی .
  9. نیت قلب : از مهمترین مسایل و آداب ذکر و ختم و توسل ، نیت قلبی است که اگر تحقق نیابد زبان به ذکر حقیقی مشغول نمی شود و قلب سرگرم چیز دیگری است . حضرت امام صادق علیه السلام  می فرمایند : صلوات را با خلوص و نیت قلبی بگویید .

   10 .  زمان :  برای بعضی ذکر ها و صلوات ها زمان مخصوصی با کیفیت ویژه ای تعیین شده است ؛ چنانکه معصومین علیهم السلام برای بعضی از صلوات ها ، پس از نماز صبح یا بعد از نماز مغرب ، یا شب و روز ، یا عصر روز پنجشنبه ، یا روز جمعه و یا شب جمعه را معین فرموده اند .

11 . عدد ذکر : انتخاب عدد ذکر یکی از احکام مهم ذکر و ختم است که باید به آن توجه داشت ؛ یعنی همان تعداد و مقداری که از ناحیه معصومین علیهم السلام معین شده است عمل کرد ، چنانکه برای صلوات سه مرتبه ، ده مرتبه ، صد مرتبه و هزار مرتبه را بیان فرموده اند .

 

/ 7 نظر / 23 بازدید
رضا

ممنون که اين مطالب خوب را بيان کردی التماس دعا

محمد حسن

سلام بسيار خوب ! به خوبی زيبايی های جهان موفق باشی

اكبر

و نيز چون غرض از جماع، دوام نسل آدمي و فراغ از وسوسة شيطاني است پس بايد به قدري به آن بپردازد كه نسل منقطع نگردد و از وسوسه شيطان و خطورات شهواني فارغ شود، نه‌ آن‌قدر افراط كند كه بدن به ضعف و اختلال گرايد و نه آن ‌قدر تفريط كند كه نسل خود را زائل سازد و يا اين كه موجب ناراحتي و عدم ارضاء همسر شود. زيرا به گواهي آراء و ارقام، مبداء و منشاء بسياري از طلاقها و جدائيها عدم ارضاي يكي از زن و شوهر در امر جماع مي‌باشد و طرفين بايد دقت بسيار داشته باشند كه در وقت جماع علاوه بر لذت بردن خود، ديگري را نيز به نقطة اوج لذت برسانند و آن منوط بر رعايت نمودن آدابي است كه در قبل چندي از آن بيان شد. خلاصه اين كه بايد در امر شهوت نيز حد اعتدال را رعايت نمود و افراط و تفريط در آن آدمي را به عنايت خلقت و كمالات لايق به خود نمي‌‌رساند. بروزم دوست عزیز ممنون می شم که نظر مبارکتان را بفرمائید. یا علی مدد

حسين خطيبی

هدیه ای از طرف وبلاگهای معرفت دینی و نقطه الحاق بتمام دوستان در این روز سعیدروز میلاد امام حسن مجتبی ع و در ماه بهار قران و ماه مهمانی خدا و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات اَلسَلامُ عليك یا سبط المصطفی ص وابن المرتضي علم الهدي كريم اهل بيت امام حسن مجتبي ع میلاد با سعادت دومين اختر آسمان امامت و ولايت سبط اكبر- پور حيدر- كريم اهل بيت امام حسن مجتبي ع به همه رهروان راهش وبر عاشقان امامت و ولایت تبریک و تهنیت عرض می نماییم وبلاگ زیبایی با مطالب مفید و ارزنده داری- در صورت قابل دانستن ما می تونیم تبادل لینک کنیم. البته لینکستان ما با بیش از ۲۰۰ وبلاگ دینی و مذهبی کانون اتحاد است. التماس دعا یا علی مدد

سارا ...........يتيم با اينكه والدين دارم

سلام با تشكر از اين مطالب خوب ولي قسمتون مي دمبه مقام وابروي فاطمه صاحب محشر منو دعا كنيدشديدا محتاجم

احمدرضا

سلام از این مطالب استفاده کردیم. و از شما ممنونم امیدوارم موفق باشی. التماس دعا یاعلی

لقمان حکیم

برید بابا این چه مطالبی