شب قدر که شب ظهور قدر ومنزلت وعظمت وجلالت امام عصر

یا الله معبودی که عقل ها و دلدادگان او در درک مقام و عظمت واقعی او متحیرند( این اسم اعلی ترین و خاصترین اسم خداست )

 شب قدر که شب ظهور قدر ومنزلت وعظمت وجلالت امام عصر (علیه السلام)است،تا جائی که به سبب نزول روح و ملائکه ای که برای تقدیر امور بندگان خدمت آن حضرت می رسند،روی زمین جا تنگ میشود. در تفسیر "علی بن ابراهیم" به چند سند معتبر از حضرت باقر وصادق وکاظم (علیهم السلام) روایت کرده در تفسیر آیه مبارکه "فیها یُفرِقُ کلُّ امر حکیم"/سوره دخان آیه 4 / فرمودند:خداوند هرامری از حق وباطل وآنچه که در این سال اتفاق می افتد رامقدر می کند.

خداوند اراده واختیار دارد که هر امری را مانند مرگها وروزی ها وبلا ها وسختی ها وامراض را جلو یا عقب بیندازد یا کم وزیاد کندواین امر را به رسول خدا (صل الله علیه وآله)ورسول خدا (ص)به امیرالمومنین(علیه السلام)وامیر المومنین به ائمه (علیه السلام) تا اینکه به صاحب الزمان (ع)میرسد والبته در آن بدأ ومشیت وتقدیم وتأخیر را شرط می کند. ونيز روايت شده است که:"خداوند در شب قدر ،مرگها وروزی ها وهر امری از مرگ وزندگی وارزانی وگرنی یا خوبی وبدی که اتفاق می افتد را تقدیر میکند.

همچنین منقول است که حضرت فرمود:"هرگاه شب نوزدهم ماه رمضان شد،روزی ها تقسیم میشود ومرگها نوشته میشود وخداوند ه بندگان خود نظر لطف می کند وهمه ایشان مگر شرابخوار را می آمرزد.پس هرگاه شب بیست و سوم شد،در آن هر امر محکمی جدا شده و پایان پذیرفته وامضا میشود." پرسیده شد :"به چه کسی می رسد.؟" حضرت فرمود :"بسوی صاحب (امام )شما."

علامه مجلسی در "زادالمعاد"می فرماید:"از بعضی احادیث برداشت میشود که هر سه شب،شب قدر هستند ودر شب اول ،تقدیر امور انجام میشود در شب دوم با کثرت دعا وعبادت ممکن است تقدیر بعضی از امور تغییر می یابد ودر شب سوم قطعی میشود وتغییر نمی یابد یا بسیار کم تغییر می یابد.

 وقتی حضرت صاحب الامر (علیه السلام)در تمام این شب با ملائکه مقربین محشور است وگروه گروه به خدمت او می آیند وبر او سلام می کنند وتقدیرات را بر او عرضه میکنند ،سزاوار نیست که در چنین شبی همگان به امام خود توسل نکنند وبه غفلت به سر آورند. در شب بیست وسوم در همه حالات چه در رکوع یا سجود وچه نشسته یا ایستاده بلکه در همه اوقات باید آن دعایی را خواند که مضمونش پس از حمد خداوند وصلوات بر رسول وخاندانش (علیهم السلام)این بود: (بار خدایا!باش برای حجة ابن الحسن المهدی علیه السلام در این ساعت وهر ساعتی ،ولی وحافظ وپیشوا وناصر وراهنما وکمک کننده و...)

 پس از آن توسل واستغاثه به آن حضرت وطلب یاری وشفاعت در انجام آنچه می خواهد وباید به دست مبارک او شده واز نظر نورانی او بگذرد . در روایت معتبری امده است که :هرکس در شب بیستو سوم ماه رمضان هزار مرتبه سوره "انا انزلناه" را بخواند ،به سبب آنچه در خواب می بیند با یقین شدید واعتراف به کرامتهایی که دراین شب مخصوص ماست ،صبح میکند"

 *ومن الله توفیق*

""" همراهان عزیز ،دوستان خود و من حقیر را از دعای خیر خود بی نصیب نگردانید """

/ 16 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گلبانگ سحر

بيا كه تُرك فلك خان روزه غارت كرد هلال عيد بدور قدح اشارت كرد ثواب روزه و حج قبول آنكس برد كه خاك ميكده عشق را زيارت كرد حافظ عــــــــــــــــيد سعيد فطر عيد بازگشت به فطرت پاک الهی را به دوستان عزيز تبريک ميگم و آرزو ميکنم همه عبادات و روزه های شما به درگاه حق مورد قبول واقع شده باشه

اكبر

با سلام شرمنده که اینبار یک کمی دیر بروز شدمبا مطلب: روايت است كه هر كسي حمد را بخواند و بر آب بدمد امكان ندارد كه مريض شفا نگيرد . خوب حالا اينجور كه نمي شود هر كسي با دهان آلوده قرآن را بخواند و بخواهد بگويد كه بر آب مي دمم و چرا مريض شفا پيدا نكرد ؟ به تعبير آقا در الهي نامه::: ( انگشتر سليمانيم داده اي انگشت سليماني هم بده ) .

A_H َ

نه نیاید نوشتن را فراموش کنید چرا نمی نویسید ؟ منتظر بروز شدن هستیم

سعيد

سلام وبلاگ خوبی داری خوشحال می شم به من سر بزنی

آرمان

سلام واقعا سايت خوبی داری اگر ميشود سايت منم در لينک هايت بگزارwww.armanmahdavi.blogfa.com

نرگسی

سلام عيدتون مبارک به اميد ظهور پر برکت و نورشان

فريـــاد گـــر

..:: اطلاعیه ::.. بســـم رب الشهــــــدا و الصدیقیــــــن در پي بي توجهـــي صدا و سيمـــاي جمهوري اسلامي ايران به اعتراضـــات گسترده جمعي از رزمنـــدگان ، جانبـــازان ، دانشجويان ، وبلاگ نويســـان وتعدادي از نمايندگـــان محترم مجلـــس شـــوراي اسلامـــي مبني بر عــــــدم پخش فيلم اخراجي ها از سيماي جمهوري اسلامي ، در روز جمعه مورخ 20/7/86 ساعت 22:30 (همزمان با پخش فیلم) با تجمع در گلـــزار شهـــدای گمنـــام مسجـــد بلال ســـازمان صـــدا و سیمــــــا اعتراض خود را به اين اقدام صدا و سيما اعلام ميداريم .

يه بنده خدا

دوست خوبم سلام هر کسی بر اساس سلیقه خود قدم در یک وادی می گذارد که به آن وادی تعلق دارد و در آنجا سیر می کند . سیر شما نیز در این مسیر بی شک یک حضور آگاهانه است و قلم فرسایی شما در این وادی قابل تحسین . سرسبزی و طراوت مطالبت نشان از سرسبزی و لطافت روح بلند توست که در نوشته هایت نمود کرده است .حقیر نیز وبلاگی در رابطه با علم پزشکی دارم خوشحال می شوم رد پای سبزی از خود در آنجا ببینم و از نظرات مفید و ارزنده شما بهرمند بشوم نشانی از تو ندارم ..... اما نشانی ام را برای تو مینویسم در عصرهای انتظار به حوالی بی کسی قدم بگذار خیابان غربت را پیدا کن ووارد کوچه پس کوچه های تنهایی شو ........... کلبه ی غریبی ام را پیدا کن کنار بید مجنون خزان زده و کنار مرداب آرزوهای رنگی ام .............. در کلبه را باز کن ... به سراغ بغض خیس پنجره برو حریر غمش را کنار بزن مرا خواهی دید با بغضی کویری برای ظهورش هر جمعه به نظاره می نشینیم تا شاید چشمانمان را یارای دیدن رخ دلربایش فراهم گردد برای سلامتی و تعجیل در فرجش صلوات سبز